- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure Port Check Valve Code | K |
| Performance | High Performance |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Connector Code | T |
| Coil Rating Code | B |
| Solenoid Energization Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Manual Override | Plain Override |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Leakage | High Performance |
| Gauge Port | SAE-4 |
| NFPA Size | D08 |
| Operation | Pilot Operated |
| Body Material | Ductile Iron |
| AC/DC | AC |
| Design No. | 10 |
| Manual Override Option Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Reducer Module | No |
| Solenoid | Double |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 5 psi |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Gauge Ports Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Spool Code | 3 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Center Position | P & B Blocked, A to T |
| Crossover | All Ports Blocked, or P & B Blocked, A to T |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Electrical Options | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Actuator Type | Solenoid |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| No. of Stages | Two Stage |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Model No. | DG5V-8-H-3C-T-K-M-FTWL-B-10 |
| Pilot Pressure Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Spool Control Modification Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| EN Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Electrical Options Code | None |
| Pilot Drain Code | T |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Housing Code | W |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Reducer Module Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Response Type Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

