- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| AC/DC | AC |
| Coil Type Code | F |
| Crossover | All Ports Blocked, or P & B Blocked, A to T |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| No. of Stages | Two Stage |
| Performance | High Performance |
| Electrical Options | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Spool Control Modification Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Housing Code | W |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Electrical Connector Code | T |
| Coil Rating Code | B |
| Reducer Module Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Pilot Valve Type Code | H |
| NFPA Size | D08 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Pressure Port Check Valve Code | K |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 5 psi |
| Response Type | Standard Response |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Gauge Ports Code | None |
| Leakage | High Performance |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Response Type Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Model No. | DG5V-8-H-3C-T-K-M-FTWL-B-10 |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Solenoid Energization Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Drain Code | T |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Mechanical Options Code | None |
| EN Code | None |
| Reducer Module | No |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Design No. | 10 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Code | 3 |
| Center Position | P & B Blocked, A to T |
| Solenoid | Double |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Weight | 35.0 LB |

