- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Reducer Module | N/A |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Housing Code | W |
| Coil Type Code | F |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Model No. | DG5V-8-S-3C-E-T-M-FW-B-10 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Solenoid | Double |
| Operation | Pilot Operated |
| Seal Material | Buna-N |
| Crossover | All Ports Blocked, or P & B Blocked, A to T |
| Response Type Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Center Position | P & B Blocked, A to T |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Spool Control Modification Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Design No. | 10 |
| Electrical Connector Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Pilot Pressure Code | E |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| EN Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Pilot Drain Code | T |
| Indicator Lights | No |
| Electrical Options | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Reducer Module Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Gauge Ports Code | None |
| AC/DC | AC |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Options Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Spool Code | 3 |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Solenoid Energization Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Mechanical Options Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

