- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Manual Override Option Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Coil Rating Code | B |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Electrical Options Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Coil Type Code | F |
| Indicator Lights | No |
| Electrical Connector Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Electrical Options | None |
| Pilot Pressure Code | E |
| Design No. | 10 |
| Gauge Ports Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked, or P & B Blocked, A to T |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Seal Material | Buna-N |
| AC/DC | AC |
| Manual Override | Plain Override |
| Center Position | P & B Blocked, A to T |
| NFPA Size | D08 |
| Mechanical Options Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Pilot Drain Code | T |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Spool Control Modification Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Spool Code | 3 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-3C-E-T-M-FW-B-10 |
| Mechanical Options | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| EN Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Solenoid | Double |
| Housing Code | W |
| Reducer Module Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Operation | Pilot Operated |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Response Type Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Weight | 35.0 LB |

