- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset, Left Hand Build Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Mechanical Options Code | L |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Gauge Ports Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Electrical Connector Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Electrical Options | None |
| EN Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Design No. | 10 |
| NFPA Size | D08 |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Coil Rating Code | B |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Reducer Module Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Solenoid | Single |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Spool Code | 2 |
| AC/DC | AC |
| Mechanical Options | Single Solenoid Reverse Assembly |
| Leakage | Standard Performance |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Solenoid Energization Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Coil Type Code | F |
| Pilot Pressure Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Indicator Lights | No |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pilot Drain Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Type Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Model No. | DG5V-8-S-2AL-M-FW-B-10 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Manual Override Option Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Electrical Connection | No Connector |
| Housing Code | W |
| Response Type | Standard Response |
| Function | 2-Position Spring Offset, Left Hand Build |
| Reducer Module | No |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Options Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Actuation Identification | Solenoid A |
| Weight | 35.0 LB |

