- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset, Left Hand Build Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| No. of Stages | Two Stage |
| Manual Override Option Code | None |
| Reducer Module | No |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Mechanical Options Code | L |
| Body Material | Ductile Iron |
| Response Type Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Operation | Pilot Operated |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Seal Material | Buna-N |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Function | 2-Position Spring Offset, Left Hand Build |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Spool Control Modification Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Solenoid | Single |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Housing Code | W |
| Pilot Drain Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Pilot Pressure Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Spool Code | 2 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Model No. | DG5V-8-S-2AL-M-FW-B-10 |
| Manual Override | Plain Override |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Mechanical Options | Single Solenoid Reverse Assembly |
| Electrical Connector Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Solenoid Energization Code | None |
| Design No. | 10 |
| Coil Type Code | F |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| AC/DC | AC |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Options | None |
| EN Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Gauge Ports Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Actuation Identification | Solenoid A |
| NFPA Size | D08 |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Weight | 35.0 LB |

