- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Housing Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Performance | Standard Performance |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Response Type Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Reducer Module Code | None |
| Coil Type | Explosion-Proof, Special Protection Solenoid to CSA/UL Approval |
| Electrical Options | None |
| Coil Rating Code | ER |
| Solenoid Energization Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Mechanical Options Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Solenoid | Double |
| Electrical Options Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Voltage & Frequency | 250 VAC - 50 Hz |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-T-M-X2-ER-10 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pilot Drain Code | T |
| Coil Type Code | X2 |
| EN Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Manual Override Option Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Electrical Connection | No Connector |
| AC/DC | AC |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Body Material | Gray Iron |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Leakage | Standard Performance |
| Design No. | 10 |
| Electrical Connector Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Mechanical Options | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Reducer Module | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Indicator Lights | No |
| Gauge Ports Code | None |
| Valve Type | Explosion-Proof |
| Spool Code | 6 |
| Weight | 43.15 LB |

