- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Indicator Lights | No |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Voltage & Frequency | 250 VAC - 50 Hz |
| Body Material | Gray Iron |
| Spool Code | 6 |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Solenoid | Double |
| Response Type Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Operation | Pilot Operated |
| Solenoid Energization Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot Drain Code | T |
| EN Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Options Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Response Type | Standard Response |
| Valve Type | Explosion-Proof |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Electrical Options | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Leakage | Standard Performance |
| Coil Type | Explosion-Proof, Special Protection Solenoid to CSA/UL Approval |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Reducer Module Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| AC/DC | AC |
| Reducer Module | No |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Coil Type Code | X2 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Mechanical Options | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-T-M-X2-ER-10 |
| Housing Code | None |
| Design No. | 10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Connector Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Gauge Ports Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Coil Rating Code | ER |
| Weight | 43.15 LB |

