- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Material | Buna-N |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Electrical Connector Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Gauge Ports Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-E-M-U-D-10 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot Pressure Code | E |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Coil Type Code | U |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Electrical Options Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| AC/DC | AC |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Reducer Module Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Operation | Pilot Operated |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Mechanical Options Code | None |
| Housing Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Pilot Drain Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Reducer Module | N/A |
| Solenoid Energization Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Tank Port Rating | 5000 |
| EN Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Mechanical Options | None |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Response Type Code | None |
| Electrical Options | None |
| Solenoid | Double |
| NFPA Size | D08 |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Design No. | 10 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Coil Rating Code | D |
| Spool Control Modification Code | None |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Weight | 35.0 LB |

