- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| NFPA Size | D08 |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Coil Type Code | U |
| Mechanical Options | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Solenoid | Double |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Response Type | Standard Response |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Pilot Pressure Code | E |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Actuator Type | Solenoid |
| Reducer Module Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Manual Override Option Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Housing Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Coil Rating Code | D |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-E-M-U-D-10 |
| Design No. | 10 |
| Electrical Connector Code | None |
| Response Type Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Center Position | All Ports Blocked |
| AC/DC | AC |
| Spool Code | 2 |
| EN Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Electrical Options | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Weight | 35.0 LB |

