- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Design No. | 10 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Gauge Ports Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Mechanical Options Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Connection | Five Pin Connector |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Electrical Options | None |
| Spool Code | 6 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Body Material | Ductile Iron |
| Solenoid | Double |
| Performance | Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| NFPA Size | D08 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Indicator Lights | Yes |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Reducer Module Code | None |
| Electrical Connector Code | PA5 |
| Response Type Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Drain Code | T |
| Electrical Options Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Manual Override | Plain Override |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Reducer Module | No |
| AC/DC | AC |
| Pilot Pressure Code | None |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Solenoid Energization Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Operation | Pilot Operated |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Manual Override Option Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Housing Code | W |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-2-T-M-FPA5WL-B-10 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Leakage | Standard Performance |
| EN Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

