- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Code | 6 |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Performance | Standard Performance |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Solenoid | Double |
| Operation | Pilot Operated |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot Pressure Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Actuator Type | Solenoid |
| EN Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Electrical Options Code | None |
| Housing Code | W |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Pilot Drain Code | T |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Electrical Options | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Body Material | Ductile Iron |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-2-T-M-FPA5WL-B-10 |
| Electrical Connection | Five Pin Connector |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Design No. | 10 |
| Reducer Module Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Connector Code | PA5 |
| Coil Rating Code | B |
| Solenoid Energization Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| No. of Stages | Two Stage |
| Reducer Module | No |
| Response Type Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Mechanical Options Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| AC/DC | AC |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Manual Override | Plain Override |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Response Type | Standard Response |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Manual Override Option Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| NFPA Size | D08 |
| Weight | 35.0 LB |

