- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Leakage | High Performance |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Response Type Code | None |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Reducer Module | No |
| Electrical Options | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Electrical Connector Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Coil Type Code | U |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Connection | No Connector |
| Gauge Port | SAE-4 |
| EN Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Mechanical Options | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| AC/DC | AC |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Control Modification Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Actuator Type | Solenoid |
| Performance | High Performance |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Coil Rating Code | B |
| Mechanical Options Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Design No. | 10 |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Gauge Ports Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-M-U-B-10 |
| Pilot Pressure Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| No. of Stages | Two Stage |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Solenoid | Double |
| Manual Override Option Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Solenoid Energization Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Body Material | Ductile Iron |
| Housing Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot Drain Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

