- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Electrical Connection | No Connector |
| Leakage | High Performance |
| Pilot Pressure Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Spool Control Modification Code | None |
| Electrical Options | None |
| Coil Rating Code | B |
| Gauge Ports Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Performance | High Performance |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Indicator Lights | No |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Spool Code | 2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| AC/DC | AC |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Mechanical Options Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Reducer Module | No |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Pilot Drain Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Electrical Connector Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Solenoid | Double |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Manual Override Option Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Reducer Module Code | None |
| EN Code | None |
| Response Type Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Electrical Options Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Mechanical Options | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Design No. | 10 |
| Housing Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| NFPA Size | D08 |
| Response Type | Standard Response |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-M-U-B-10 |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Weight | 35.0 LB |

