- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Options | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Mechanical Options | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Code | 33 |
| Response Type | Standard Response |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Type Code | F |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Electrical Options Code | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Mechanical Options Code | None |
| Design No. | 10 |
| Housing Code | W |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Response Type Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| EN Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Solenoid | Double |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pilot Pressure Code | E |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Reducer Module | N/A |
| Gauge Ports Code | None |
| AC/DC | AC |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Spool Control Modification Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Model No. | DG5V-8-S-33C-E-M-FW-B-10 |
| Reducer Module Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Electrical Connector Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Weight | 35.0 LB |

