- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Valve Type | Standard-Duty |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Spool Code | 33 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Design No. | 10 |
| Pilot Drain Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Coil Type Code | F |
| EN Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Solenoid | Double |
| Mechanical Options Code | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Housing Code | W |
| Coil Rating Code | B |
| Pilot Pressure Code | E |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Electrical Connection | No Connector |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Manual Override | Plain Override |
| Indicator Lights | No |
| NFPA Size | D08 |
| Spool Control Modification Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Gauge Ports Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Electrical Options | None |
| AC/DC | AC |
| Electrical Options Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-33C-E-M-FW-B-10 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Seal Material | Buna-N |
| Reducer Module | N/A |
| Response Type Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

