- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Valve Type Code | S |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Spool Code | 9 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| No. of Stages | Two Stage |
| Mechanical Options | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Pressure Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Gauge Ports Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Response Type Code | None |
| AC/DC | AC |
| Function | 3-Position Detented |
| Leakage | Standard Performance |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Operation | Pilot Operated |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Model No. | DG5V-8-S-9N-M-FTWL-B-10 |
| Spool Control Modification Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Solenoid | Double |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Coil Type Code | F |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Center Position | All Ports Open Over Tapers |
| Housing Code | W |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Crossover | All Ports Open |
| EN Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Response Type | Standard Response |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Actuator Type | Solenoid |
| Performance | Standard Performance |
| Design No. | 10 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Drain Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Electrical Connector Code | T |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Electrical Options | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Reducer Module | No |
| Manual Override | Plain Override |
| NFPA Size | D08 |
| Weight | 35.0 LB |

