- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Electrical Options | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Coil Type Code | F |
| Indicator Lights | Yes |
| Function | 3-Position Detented |
| Spool Control Modification Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Manual Override | Plain Override |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Center Position | All Ports Open Over Tapers |
| Mechanical Options | None |
| Design No. | 10 |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Reducer Module | No |
| Actuator Type | Solenoid |
| Coil Rating Code | B |
| Response Type | Standard Response |
| Solenoid Energization Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| EN Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Connector Code | T |
| Response Type Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| AC/DC | AC |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Model No. | DG5V-8-S-9N-M-FTWL-B-10 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Crossover | All Ports Open |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Code | 9 |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Drain Code | None |
| Solenoid | Double |
| NFPA Size | D08 |
| Gauge Ports Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| No. of Stages | Two Stage |
| Housing Code | W |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Leakage | Standard Performance |
| Body Material | Gray Iron |
| Weight | 35.0 LB |

