- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Solenoid Energization Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Performance | High Performance |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Body Material | Ductile Iron |
| Electrical Options Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-E-M-FW-B-10 |
| Leakage | High Performance |
| Pilot Drain Code | None |
| AC/DC | AC |
| Operation | Pilot Operated |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| No. of Stages | Two Stage |
| EN Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Manual Override | Plain Override |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Pressure Code | E |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Reducer Module | No |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Electrical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Connector Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Gauge Ports Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Design No. | 10 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Spool Code | 6 |
| Mechanical Options | None |
| Coil Rating Code | B |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Solenoid | Double |
| Indicator Lights | No |
| Housing Code | W |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Response Type | Standard Response |
| Reducer Module Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Coil Type Code | F |
| Response Type Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| NFPA Size | D08 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Weight | 35.0 LB |

