- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Response Type Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Manual Override | Plain Override |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Electrical Connector Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Electrical Options | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Pilot Pressure Code | E |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Leakage | High Performance |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Actuator Type | Solenoid |
| Housing Code | W |
| Pilot Drain Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Gauge Ports Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Coil Rating Code | B |
| Manual Override Option Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| AC/DC | AC |
| Gauge Port | SAE-4 |
| EN Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spool Control Modification Code | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Electrical Connection | No Connector |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Solenoid Energization Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Response Type | Standard Response |
| Design No. | 10 |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Spool Code | 6 |
| Solenoid | Double |
| Performance | High Performance |
| Mechanical Options Code | None |
| Reducer Module | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Operation | Pilot Operated |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-E-M-FW-B-10 |
| No. of Stages | Two Stage |
| Indicator Lights | No |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Body Material | Ductile Iron |
| Mechanical Options | None |
| Weight | 35.0 LB |

