- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End To Center Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Options Code | None |
| Voltage & Frequency | 12 VDC |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Electrical Options | None |
| No. of Stages | Single Stage |
| Mechanical Options Code | None |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Crossover | All Ports Open |
| Leakage | Standard Performance |
| Operation | Solenoid Operated |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Solenoid | Single |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Coil Type | ISO 4400 |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Manual Override | Plain Override |
| Design No. | 60 |
| Flow Direction Code | 4 |
| Coil Type Code | U |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 9000 psi |
| Pilot/Drain | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Body Material | Gray Iron |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Coil Rating Code | G |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| NFPA Size | D05 |
| Model No. | DG4S4-010B-U-G-60 |
| Watt Rating | 30 W |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Overrides | No Overrides |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Spool Code | 0 |
| Response Time | 50 to 80 ms |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Reducer Module | N/A |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Type | Standard Response |
| Indicator Lights | No |
| Actuator Type | Solenoid |
| Center Position | All Ports Open |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Function | 2-Position Spring Centered, End To Center |
| AC/DC | DC |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mechanical Options | None |
| Performance | Standard Performance |
| Weight | 10.0 LB |

