- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End To Center Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| AC/DC | DC |
| Mechanical Options Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Electrical Options | None |
| Pressure [Max] | 9000 psi |
| Operation | Solenoid Operated |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Model No. | DG4S4-010B-U-G-60 |
| Body Material | Gray Iron |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Manual Override | Plain Override |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot/Drain | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Leakage | Standard Performance |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Design No. | 60 |
| Electrical Options Code | None |
| Indicator Lights | No |
| No. of Stages | Single Stage |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Center Position | All Ports Open |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Type | ISO 4400 |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Overrides | No Overrides |
| Function | 2-Position Spring Centered, End To Center |
| Response Type | Standard Response |
| Performance | Standard Performance |
| Voltage & Frequency | 12 VDC |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Reducer Module | N/A |
| Coil Rating Code | G |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Crossover | All Ports Open |
| Response Time | 50 to 80 ms |
| Flow Direction Code | 4 |
| Spool Code | 0 |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Watt Rating | 30 W |
| NFPA Size | D05 |
| Coil Type Code | U |
| Solenoid | Single |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Weight | 10.0 LB |

