- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Solenoid | Double |
| Manual Override Option Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Mechanical Options Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| No. of Stages | Two Stage |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Mechanical Options | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Gauge Ports Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Design No. | 10 |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Spool Code | 3 |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Electrical Connector Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Coil Rating Code | B |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot Drain Code | T |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Performance | Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Reducer Module | No |
| Pilot Pressure Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked, or P & B Blocked, A to T |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| AC/DC | AC |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Model No. | DG5V-8-S-3C-T-M-FW-B-10 |
| NFPA Size | D08 |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Electrical Options | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Electrical Options Code | None |
| Center Position | P & B Blocked, A to T |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Manual Override | Plain Override |
| Response Type Code | None |
| Indicator Lights | No |
| EN Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Actuator Type | Solenoid |
| Coil Type Code | F |
| Solenoid Energization Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Reducer Module Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Housing Code | W |
| Weight | 35.0 LB |

