- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Options | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Design No. | 10 |
| Pilot Drain Code | T |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Response Type | Standard Response |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Electrical Connection | No Connector |
| Center Position | P & B Blocked, A to T |
| Coil Rating Code | B |
| AC/DC | AC |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| No. of Stages | Two Stage |
| Performance | Standard Performance |
| Spool Control Modification Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Crossover | All Ports Blocked, or P & B Blocked, A to T |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Reducer Module | No |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Electrical Options Code | None |
| EN Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Gauge Ports Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Manual Override | Plain Override |
| Body Material | Ductile Iron |
| Housing Code | W |
| Reducer Module Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Actuator Type | Solenoid |
| Leakage | Standard Performance |
| Electrical Connector Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Operation | Pilot Operated |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Solenoid | Double |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Spool Code | 3 |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Response Type Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-3C-T-M-FW-B-10 |
| NFPA Size | D08 |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Pilot Pressure Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Coil Type Code | F |
| Manual Override Option Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Weight | 35.0 LB |

