- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Reducer Module Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Reducer Module | No |
| Leakage | Standard Performance |
| No. of Stages | Two Stage |
| Electrical Connection | Instaplug Male & Female Receptacle |
| Solenoid Energization Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Operation | Pilot Operated |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Coil Type Code | F |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pilot Drain Code | T |
| Electrical Connector Code | PB |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| EN Code | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| NFPA Size | D08 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Electrical Options | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Housing Code | W |
| Coil Rating Code | B |
| Mechanical Options Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-T-M-FPBWL-B-10 |
| Solenoid | Double |
| Design No. | 10 |
| Body Material | Ductile Iron |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Spool Code | 2 |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Mechanical Options | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Response Type Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Spool Control Modification Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Performance | Standard Performance |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| AC/DC | AC |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Weight | 35.0 LB |

