- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Valve Type Code | S |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Solenoid | Double |
| Spool Control Modification Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Electrical Options Code | None |
| Design No. | 10 |
| Coil Rating Code | B |
| Housing Code | W |
| Coil Type Code | F |
| No. of Stages | Two Stage |
| EN Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Response Type Code | None |
| Electrical Connection | Instaplug Male & Female Receptacle |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Performance | Standard Performance |
| Electrical Connector Code | PB |
| Pilot Drain Code | T |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Actuator Type | Solenoid |
| Response Type | Standard Response |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Reducer Module Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| AC/DC | AC |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-T-M-FPBWL-B-10 |
| Electrical Options | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Reducer Module | No |
| Mechanical Options Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Gauge Port | SAE-4 |
| NFPA Size | D08 |
| Mechanical Options | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Indicator Lights | Yes |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Weight | 35.0 LB |

