- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| EN Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Housing Code | W |
| Body Material | Ductile Iron |
| Solenoid Energization Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Indicator Lights | No |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Mechanical Options Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| AC/DC | AC |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Electrical Connector Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Spool Code | 2 |
| Coil Type Code | F |
| Manual Override Option Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Performance | Standard Performance |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Electrical Connection | No Connector |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Reducer Module | No |
| Gauge Ports Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Leakage | Standard Performance |
| Model No. | DG5V-8-S-2N-M-FW-B-10 |
| Solenoid | Double |
| Response Type | Standard Response |
| Spool Control Modification Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Function | 3-Position Detented |
| Design No. | 10 |
| Manual Override | Plain Override |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Response Type Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Drain Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| No. of Stages | Two Stage |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Options | None |
| Coil Rating Code | B |
| NFPA Size | D08 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Weight | 35.0 LB |

