- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Seal Material | Buna-N |
| Mechanical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Solenoid | Double |
| Pilot Drain Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Coil Rating Code | B |
| Leakage | Standard Performance |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Housing Code | W |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Electrical Connection | No Connector |
| Reducer Module | No |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Mechanical Options Code | None |
| EN Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Spool Control Modification Code | None |
| AC/DC | AC |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Coil Type Code | F |
| Actuator Type | Solenoid |
| Response Type | Standard Response |
| Reducer Module Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| NFPA Size | D08 |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Function | 3-Position Detented |
| Pilot Pressure Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Solenoid Energization Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Response Type Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| No. of Stages | Two Stage |
| Electrical Options | None |
| Design No. | 10 |
| Manual Override Option Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Gauge Ports Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Model No. | DG5V-8-S-2N-M-FW-B-10 |
| Weight | 35.0 LB |

