- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Solenoid | Double |
| Reducer Module Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Design No. | 10 |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Coil Type Code | F |
| Electrical Options | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| No. of Stages | Two Stage |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Electrical Connector Code | T |
| Manual Override Option Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Coil Rating Code | B |
| Response Type | Standard Response |
| Leakage | Standard Performance |
| Reducer Module | No |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Spool Code | 8 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Type Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Model No. | DG5V-8-S-8C-2-E-VM-FTWL-B-10 |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| NFPA Size | D08 |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| EN Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Gauge Ports Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Housing Code | W |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Indicator Lights | Yes |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pilot Drain Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Solenoid Energization Code | V |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Pilot Pressure Code | E |
| AC/DC | AC |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Weight | 35.0 LB |

