- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Solenoid Energization Code | V |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Electrical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Reducer Module | No |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Pilot Pressure Code | E |
| Electrical Options Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Body Material | Ductile Iron |
| Manual Override Option Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| EN Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Actuator Type | Solenoid |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Housing Code | W |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| NFPA Size | D08 |
| Mechanical Options Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Drain Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Spool Code | 8 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Solenoid | Double |
| Design No. | 10 |
| Electrical Connector Code | T |
| Leakage | Standard Performance |
| AC/DC | AC |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Model No. | DG5V-8-S-8C-2-E-VM-FTWL-B-10 |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Indicator Lights | Yes |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Response Type Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| No. of Stages | Two Stage |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Operation | Pilot Operated |
| Coil Type Code | F |
| Reducer Module Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Weight | 35.0 LB |

