- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Indicator Lights | No |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-T-M-U-B-10 |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Performance | Standard Performance |
| Solenoid Energization Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Electrical Options Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Solenoid | Double |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Design No. | 10 |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Body Material | Ductile Iron |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pilot Drain Code | T |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| AC/DC | AC |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Pilot Pressure Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Housing Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Operation | Pilot Operated |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Electrical Options | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Mechanical Options | None |
| Coil Rating Code | B |
| Response Type Code | None |
| EN Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Spool Code | 6 |
| Reducer Module | No |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Leakage | Standard Performance |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Manual Override Option Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Reducer Module Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Coil Type Code | U |
| Weight | 35.0 LB |

