- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Actuator Type | Solenoid |
| Solenoid Energization Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Mechanical Options Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Control Modification Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Drain Code | T |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Body Material | Ductile Iron |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Electrical Connector Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Spool Code | 6 |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Seal Material | Buna-N |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Options | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Design No. | 10 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Reducer Module | No |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-T-M-U-B-10 |
| Response Type Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Manual Override | Plain Override |
| AC/DC | AC |
| NFPA Size | D08 |
| Electrical Connection | No Connector |
| Reducer Module Code | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Mechanical Options | None |
| Housing Code | None |
| EN Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Solenoid | Double |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Response Type | Standard Response |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Gauge Ports Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Manual Override Option Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

