- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Valve Type Code | S |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Code | 6 |
| Pilot Pressure Code | None |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Performance | Standard Performance |
| Electrical Options Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Operation | Pilot Operated |
| Manual Override Option Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Electrical Connector Code | T |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Electrical Options | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Reducer Module | No |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| AC/DC | AC |
| Actuator Type | Solenoid |
| Leakage | Standard Performance |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Solenoid | Double |
| Response Type Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mechanical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Mechanical Options Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Indicator Lights | Yes |
| NFPA Size | D08 |
| Coil Type Code | F |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| EN Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Design No. | 10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Body Material | Ductile Iron |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Response Type | Standard Response |
| Housing Code | W |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-M-FTWL-B-10 |
| Weight | 35.0 LB |

