- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Gauge Ports Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| No. of Stages | Two Stage |
| Pilot Pressure Code | None |
| Reducer Module | No |
| Spool Code | 6 |
| Solenoid Energization Code | None |
| AC/DC | AC |
| Manual Override | Plain Override |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-M-FTWL-B-10 |
| Manual Override Option Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| EN Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| NFPA Size | D08 |
| Mechanical Options | None |
| Design No. | 10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Reducer Module Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Indicator Lights | Yes |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Body Material | Ductile Iron |
| Mechanical Options Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Electrical Options | None |
| Performance | Standard Performance |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Response Type Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Solenoid | Double |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Housing Code | W |
| Operation | Pilot Operated |
| Spool Control Modification Code | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Pilot Drain Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Electrical Connector Code | T |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Weight | 35.0 LB |

