- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Manual Override Option Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Design No. | 10 |
| Reducer Module | N/A |
| EN Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Manual Override | Plain Override |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Solenoid Energization Code | V |
| Electrical Options | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 50 psi |
| Model No. | DG5V-8-S-4C-R-VM-FW-B-10 |
| Response Type Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Mechanical Options | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Gauge Ports Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Reducer Module Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Center Position | Tandem P to T |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pilot Drain Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Seal Material | Buna-N |
| Housing Code | W |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| AC/DC | AC |
| Spool Code | 4 |
| Solenoid | Double |
| Coil Rating Code | B |
| Pressure Port Check Valve Code | R |
| Weight | 35.0 LB |

