- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Valve Type | Standard-Duty |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 50 psi |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Seal Material | Buna-N |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Response Type Code | None |
| Solenoid | Double |
| Reducer Module | N/A |
| Reducer Module Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | R |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Center Position | Tandem P to T |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Code | 4 |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Housing Code | W |
| Coil Type Code | F |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Manual Override | Plain Override |
| Electrical Connector Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Electrical Options | None |
| Design No. | 10 |
| Coil Rating Code | B |
| Gauge Port | SAE-4 |
| AC/DC | AC |
| Model No. | DG5V-8-S-4C-R-VM-FW-B-10 |
| Solenoid Energization Code | V |
| Pilot Pressure Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Port Restrictor Plugs | None |
| EN Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Options Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Mechanical Options | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

