- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Gauge Ports Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Actuator Type | Solenoid |
| No. of Stages | Two Stage |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Design No. | 10 |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Indicator Lights | Yes |
| AC/DC | AC |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Response Type Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-2-M-FTWL-B-10 |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Manual Override Option Code | None |
| Electrical Connector Code | T |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Mechanical Options Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Coil Rating Code | B |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Solenoid | Double |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Body Material | Ductile Iron |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| NFPA Size | D08 |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Electrical Options | None |
| Performance | Standard Performance |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Housing Code | W |
| Reducer Module | No |
| Pilot Pressure Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Leakage | Standard Performance |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Type Code | F |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Drain Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| EN Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Code | 2 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

