- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| NFPA Size | D08 |
| Reducer Module Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Connector Code | T |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Drain Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Performance | Standard Performance |
| Electrical Options Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| AC/DC | AC |
| Manual Override | Plain Override |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Body Material | Ductile Iron |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-2-M-FTWL-B-10 |
| Spool Code | 2 |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Operation | Pilot Operated |
| Gauge Ports Code | None |
| Housing Code | W |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| No. of Stages | Two Stage |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Design No. | 10 |
| Coil Rating Code | B |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Solenoid Energization Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Coil Type Code | F |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Response Type Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Indicator Lights | Yes |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| EN Code | None |
| Electrical Options | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pilot Pressure Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Reducer Module | No |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Manual Override Option Code | None |
| Solenoid | Double |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Response Type | Standard Response |
| Weight | 35.0 LB |

