- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Coil Type Code | F |
| NFPA Size | D08 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Electrical Options | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Response Type Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Center Position | All Ports Open |
| Spool Control Modification Code | None |
| Design No. | 10 |
| Operation | Pilot Operated |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Fluid Cleanliness | 20/18/15 micron |
| Indicator Lights | No |
| Spool Code | 0 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Port Restrictor Plugs | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Electrical Connector Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Model No. | DG5V-8-S-0C-S-M-FW-B-10 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Reducer Module | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Response Type | Standard Response |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Manual Override Option Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Electrical Connection | No Connector |
| Body Material | Ductile Iron |
| Performance | Standard Performance |
| Pilot Drain Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Crossover | All Ports Open |
| Housing Code | W |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 75 psi |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Electrical Options Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Solenoid | Double |
| Seal Material | Buna-N |
| Leakage | Standard Performance |
| Reducer Module Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| AC/DC | AC |
| Pilot Pressure Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | S |
| Mechanical Options | None |
| Mechanical Options Code | None |
| EN Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

