- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Surge Suppressor/Damper | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 75 psi |
| Solenoid Energization Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pressure Port Check Valve Code | S |
| Performance | Standard Performance |
| Model No. | DG5V-8-S-0C-S-M-FW-B-10 |
| Coil Rating Code | B |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Coil Type Code | F |
| Indicator Lights | No |
| Center Position | All Ports Open |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Connector Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Reducer Module | No |
| EN Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Housing Code | W |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Fluid Cleanliness | 20/18/15 micron |
| Crossover | All Ports Open |
| Leakage | Standard Performance |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Spool Code | 0 |
| Manual Override | Plain Override |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Solenoid | Double |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Reducer Module Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Mechanical Options Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Design No. | 10 |
| Gauge Ports Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Body Material | Ductile Iron |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Electrical Options | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| NFPA Size | D08 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Response Type Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| AC/DC | AC |
| Pilot Drain Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Spool Control Modification Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

