- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Solenoid Energization Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot Pressure Code | None |
| Housing Code | None |
| Coil Rating Code | D |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| AC/DC | AC |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Connection | No Connector |
| Model No. | DG5V-8-S-2A-M-U-D-10 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Solenoid | Single |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Manual Override Option Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Manual Override | Plain Override |
| EN Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Electrical Options | None |
| Indicator Lights | No |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Mechanical Options | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Spool Code | 2 |
| Gauge Ports Code | None |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Response Type Code | None |
| Design No. | 10 |
| Reducer Module | N/A |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot Drain Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Mechanical Options Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Weight | 35.0 LB |

