- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Center Position | All Ports Blocked |
| Seal Material | Buna-N |
| Tank Port Rating | 5000 |
| EN Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Coil Type Code | U |
| Response Type Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| AC/DC | AC |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Manual Override Option Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Design No. | 10 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Reducer Module Code | None |
| Solenoid | Single |
| Electrical Options | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Pressure Code | None |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Housing Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pilot Drain Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Indicator Lights | No |
| Electrical Connector Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Spool Code | 2 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Solenoid Energization Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Coil Rating Code | D |
| Gauge Ports Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-2A-M-U-D-10 |
| Spool Control Modification Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Reducer Module | N/A |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mechanical Options | None |
| Weight | 35.0 LB |

