- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Solenoid | Double |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Coil Type Code | F |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| NFPA Size | D08 |
| Response Type | Standard Response |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Performance | Standard Performance |
| Manual Override | Plain Override |
| Coil Rating Code | B |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| No. of Stages | Two Stage |
| Gauge Port | SAE-4 |
| AC/DC | AC |
| Housing Code | W |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| EN Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Reducer Module | No |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pilot Drain Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Leakage | Standard Performance |
| Mechanical Options | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Response Type Code | None |
| Electrical Connector Code | PA5 |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Electrical Options | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Gauge Ports Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Design No. | 10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Operation | Pilot Operated |
| Spool Code | 33 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Connection | Five Pin Connector |
| Spool Control Modification Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-33C-M-FPA5WL-B-10 |
| Pilot Pressure Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

