- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Coil Type Code | F |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| AC/DC | AC |
| Model No. | DG5V-8-S-33C-M-FPA5WL-B-10 |
| Indicator Lights | Yes |
| Spool Control Modification Code | None |
| Spool Code | 33 |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Connector Code | PA5 |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Performance | Standard Performance |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| EN Code | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Response Type Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mechanical Options | None |
| Reducer Module | No |
| Solenoid Energization Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Electrical Options | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Solenoid | Double |
| Coil Rating Code | B |
| Housing Code | W |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Design No. | 10 |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Body Material | Ductile Iron |
| Leakage | Standard Performance |
| Gauge Ports Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Electrical Connection | Five Pin Connector |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Pilot Pressure Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Drain Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Type | Standard Response |
| NFPA Size | D08 |
| Manual Override | Plain Override |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Weight | 35.0 LB |

