- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Pressure Code | E |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Housing Code | W |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Operation | Pilot Operated |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Response Type Code | None |
| AC/DC | AC |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Solenoid Energization Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Manual Override | Plain Override |
| Manual Override Option Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Model No. | DG5V-8-S-9A-E-M-FW-B-10 |
| Response Type | Standard Response |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Reducer Module | No |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Electrical Options | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Actuator Type | Solenoid |
| Solenoid | Single |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Crossover | All Ports Open |
| Reducer Module Code | None |
| Design No. | 10 |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Pilot Drain Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| EN Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Spool Code | 9 |
| Gauge Ports Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| NFPA Size | D08 |
| Body Material | Ductile Iron |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Center Position | All Ports Open Over Tapers |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| No. of Stages | Two Stage |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Indicator Lights | No |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Coil Type Code | F |
| Spool Control Modification Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

