- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Material | Buna-N |
| Body Material | Ductile Iron |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Response Type Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Mechanical Options Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Pilot Pressure Code | E |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Design No. | 10 |
| Gauge Ports Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Operation | Pilot Operated |
| Coil Rating Code | B |
| Solenoid Energization Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| EN Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Leakage | Standard Performance |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Indicator Lights | No |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Crossover | All Ports Open |
| Response Type | Standard Response |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mechanical Options | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| No. of Stages | Two Stage |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Pilot Drain Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Reducer Module | No |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Performance | Standard Performance |
| Manual Override | Plain Override |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Model No. | DG5V-8-S-9A-E-M-FW-B-10 |
| Electrical Connection | No Connector |
| Spool Code | 9 |
| Center Position | All Ports Open Over Tapers |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Options | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Housing Code | W |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| NFPA Size | D08 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| AC/DC | AC |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Solenoid | Single |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Weight | 35.0 LB |

