- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Pilot Drain Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| NFPA Size | D08 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Rating Code | B |
| Solenoid Energization Code | None |
| Reducer Module | No |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Spool Code | 2 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Electrical Options | None |
| Housing Code | W |
| Manual Override | Plain Override |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Spool Control Modification Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Indicator Lights | No |
| Coil Type Code | F |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Reducer Module Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Body Material | Gray Iron |
| Gauge Ports Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Electrical Connection | No Connector |
| Spool Center Condition | B Port End |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Model No. | DG5V-8-H-2A-M-FW-B-10 |
| Response Type Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Response Type | Standard Response |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Solenoid | Single |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Seal Material | Buna-N |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Manual Override Option Code | None |
| Design No. | 10 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Performance | High Performance |
| EN Code | None |
| AC/DC | AC |
| Mechanical Options | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Weight | 35.0 LB |

