- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Type Code | F |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Options Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Performance | High Performance |
| Leakage | Standard Performance |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Housing Code | W |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Indicator Lights | No |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| AC/DC | AC |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Connection | No Connector |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Mechanical Options | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| No. of Stages | Two Stage |
| Actuator Type | Solenoid |
| Body Material | Gray Iron |
| Pilot Pressure Code | None |
| Electrical Options | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Drain Code | None |
| Solenoid | Single |
| Spool Control Modification Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Electrical Connector Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Design No. | 10 |
| Reducer Module Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Coil Rating Code | B |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Reducer Module | No |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Model No. | DG5V-8-H-2A-M-FW-B-10 |
| EN Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Spool Center Condition | B Port End |
| Response Type Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Weight | 35.0 LB |

