- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Leakage | Standard Performance |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Indicator Lights | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Model No. | DG4S4-012A-U6-H-60 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Time | 50 to 60 ms |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Body Material | Gray Iron |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Pressure [Max] | 9000 psi |
| Coil Type Code | U6 |
| Manual Override | Plain Override |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Overrides | No Overrides |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Performance | Standard Performance |
| Pilot/Drain | None |
| Solenoid | Single |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Reducer Module | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| No. of Stages | Single Stage |
| NFPA Size | D05 |
| Spool Code | 2 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Flow Direction Code | 4 |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Operation | Solenoid Operated |
| Electrical Connection | Connector Fitted w/ Lights |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Watt Rating | 30 W |
| Design No. | 60 |
| Mechanical Options Code | None |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Pilot Valve Type | N/A |
| AC/DC | DC |
| Electrical Options | None |
| Coil Rating Code | H |
| Mechanical Options | None |
| Coil Type | Connector Fitted w/Lights |
| Electrical Options Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Weight | 10.0 LB |

