- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Response Type | Standard Response |
| Coil Rating Code | H |
| Electrical Options Code | None |
| Solenoid | Single |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Pilot/Drain | None |
| Model No. | DG4S4-012A-U6-H-60 |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Mechanical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Overrides | No Overrides |
| Electrical Options | None |
| NFPA Size | D05 |
| Body Material | Gray Iron |
| No. of Stages | Single Stage |
| Reducer Module | N/A |
| Spool Code | 2 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Design No. | 60 |
| Flow Direction Code | 4 |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Indicator Lights | No |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Pressure [Max] | 9000 psi |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Actuator Type | Solenoid |
| Coil Type | Connector Fitted w/Lights |
| Operation | Solenoid Operated |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Performance | Standard Performance |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Coil Type Code | U6 |
| Mechanical Options Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Electrical Connection | Connector Fitted w/ Lights |
| Response Time | 50 to 60 ms |
| Leakage | Standard Performance |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| AC/DC | DC |
| Watt Rating | 30 W |
| Weight | 10.0 LB |

